مشاور نخست وزیر هند: هیچ گروهی نمی تواند در جامعه مذهبی هند تفرقه ایجاد کند

به گزارش مرکز مطالعات شبه قاره، از ویژگی‌های فرهنگی و تاریخی کشور هند، نفوذ گسترده جریانات شیعی در این کشور است که باعث شده با وجود در اقلیت بودن آنان به مذهب اهل تسنن در هند از جایگاه برجسته ایی در این کشور برخوردار باشند. این مساله ریشه در تاریخ هند و ارتباط دولت های شیعی ایران با شیعیان هند و مهاجرت تعداد زیادی از ایرانیان از جمله علما، صوفیان و شاعران به هندوستان دارد.

به دلیل اهمیت جایگاه و نقش شیعیان در هند، مرکز مطالعات شبه قاره فرصت را غنیمت شمرده و به دلیل سفر جناب آقای سید غیور الحسن رضوی رئیس کمیسیون اقلیت ها، مشاور نخست وزیر و معاون وزیر اقلیت های هند مصاحبه ایی کوتاه را با ایشان ترتیب داده تا خوانندگان محرتم مرکز مطالعات شبه قاره آگاهی بیشتری از وضعیت شیعیان در هند پیدا کنند.

 

مصاحبه گر: دکتر محمد زین العابدین

س: سلام علیکم آقای غیور الحسن به ایران خوش آمدید. به عنوان اولین سوال در مورد وضعیت شیعیان هند در حوزه آزادی بیان و آزادی اجرای شعائر دینی یک توضیحی بدهید.

ج: سلام علیکم و رحمه الله متشکرم. شیعیان هند از منظر آزادی بیان و اجرای شعائر دینی در آزادی کامل به سر می برند. در ماه مبارک رمضان شیعیان هند در آزادی کامل در مساجد خود حضور پیدا کرده و مراسمات خود را اجرا می کنند. شیعیان نه تنها از آزادی کامل برخوردارند بلکه دولت فعلی (دولت بهارات جانتا) تسهیلات و خدماتی را برای اجرای بهتر شعائر مذهبی در اختیار آنان قرار می دهد. برای مثال در ایام محرم شهرداری ها از سوی دولت موظف به ارائه آب شیرین به هیات های مذهبی و همچنین انجام نظافت منظم خیابان ها هستند. علاوه بر این روز عاشورا در سراسر هندوستان تعطیل است.

در حوزه آزادی بیان نیز شیعیان از حقوق خود برخوردارند برای مثال مقالات سیاسی و انتقادی مطبوعات شیعه که علیه سیاست های دولت فعلی نوشته می شود اگر صحیح باشد دولت اقدام به اصلاح آن موضوع می کند و اگر صحیحی نباشد، دولت فقط خواننده مطلب است.

 

س: برخی رسانه ها از تلاش دولت بی جی پی برای ایجاد تفرقه میان اهل سنت و اهل تشیع خبر می دهند. نظر شما چیست؟

ج: دولت بهارات جانتا هیچ تفرقه ایی میان اهل سنت و اهل تشیع ایجاد نمی کند بلکه در میان شیعیان و اهل تسنن کسانی هستند که میان این دو جریان اسلامی تفرقه ایجاد می کنند. البته در این زمینه برخی نهادها مثل بسیج مردمی هندو اقداماتی را انجام داده اند که البته برخی این اقدامات را به پای دولت بهارات جانتا می نویسند. در حالیکه بهارات جانتا یک نهاد حزبی و سیاسی بوده و مانند بسیج مردمی هندو ماهیت نظامی نداشته و علاقه ایی به رفتارهای خشن ندارد. البته باید این نکته را ذکر کرد بهارات جانتا همانند بسیج مردمی هند به هندوئیسم معتقد بوده و هندوتووآ را سرمشق خود قرار داده است و اگر هر مذهب یا دینی در مقابل این موضوع قرار بگیرد قطعا دچار مشکل خواهد شد.

 

س: نظر روحانیون هندوئیسم جدید مانند آقای شری راوی شانکار در مورد اسلام و مسلمانان چیست؟

ج: بنده با شخص راوی شانکار و نظریات ایشان چندان آشنا نیستم ولی اغلب روحانیون هندو به مسلمانان علاقه داشته و با دید احترام آمیز به آنان نگاه می کنند. جالب است بدانید که روحانیون هندو در خط مقدم مبارزه با جریاناتی که در حال حذف تاریخ مسلمانان و امپراتوران مسلمان از کتب تاریخ درسی در هند است، هستند زیرا معتقدند که این کار باعث می شود که نسل های آینده با این تاریخ تحریف شده سردرگم شده و تاریخ هند نیز منحرف خواهد شد. میزان علاقه روحانیون هندی به تاریخ مسلمانان در هند آنقدر زیاد است که در موارد اینچنینی نیازی نیست ما مسلمانان اعتراضی کنیم. البته نمی توان منکر این مساله شد که روحانیون هندو زیر نظر گروه بسیج مردمی هندو نگاه مثبتی به مسلمانان ندارند.

 

س: با توجه به فشار جریانات سیاسی مانند بسیج مردمی هندو (RSS) علیه مسلمانان در هند چقدر احتمال می دهید که جریانات حامی تقریب ادیان در هند موفق باشند؟

ج: ببینید ما باور داریم هیچ جریانی نمی تواند در ایجاد تفرقه میان مسلمانان و غیرمسلمانان در کشور هند موفق باشد. با توجه به بافت مذهبی هند اصولا این کار شدنی نیست و کسانی هم که در این راستا تلاش می کنند موفق نخواهند شد.

.

Please enter your comment!
Please enter your name here