پاکستان؛ ۲۰ سال پس از آزمایش بمب هسته ای

به گزارش مرکز مطالعات شبه قاره، مردم پاکستان امروز ۲۸ ماه می ۲۰۱۸ (هفتم خرداد) بیستمین سالروز آزمایش هسته ای این کشور را با عنوان ˈیوم تکبیرˈ، به صورت گسترده و ملی گرامی داشتند.

مردم پاکستان امروز و با وجود حال و هوای داغ سیاسی و انتخاباتی این کشور، در بسیاری از شهرها از جمله اسلام آباد، راولپندی، لاهور و کراچی بیستمین سالروز آزمایش هسته ای خود را گرامی داشته و در آیین های مختلف به این مناسبت به برگزاری جشن و سردادن سرود ملی کشور خود پرداختند.

بر اساس اسناد تاریخی، سال ۱۹۹۲ ‘شهریار خان’ وزیر وقت امور خارجه پاکستان اعلام کرد که کشورش قطعات مورد نیاز برای ساخت حداقل یک بمب هسته ای را در اختیار دارد و بیست و هشتم ماه ‘می’ ۱۹۹۸، دولت پاکستان نخستین آزمایش هسته ای خود را در «چاگای هیلز»(۲۸) واقع در صحرای بلوچستان با موفقیت انجام داد.

بر طبق نظر دانشمندان امریکایی، میزان شدت انفجار بین ۸٫۴ تا ۹٫۴«مگنی تود (واحد سنجش انفجار هسته ای) قدرت داشت و خبرگزاری ها آن را بین ۸ تا ۱۷ کیلو تی. ان. تی مخابره کردند.

پاکستان دو روز پس از آن، انفجار دوم را انجام داد، که قدرت آن ۳٫۴ مگنی تود» بود و متعاقب آن عبدالقدیر خان به صراحت اعلام کرد که انفجار بر اساس شکافت هسته ای آزمایش شده و هیچ گونه ارتباطی به نیروگاه های حرارتی ندارد.

ژوئن سال ۲۰۰۰ نیز، «نیروگاه برق هسته ای ۳۰۰ مگاواتی چاشما»که دارای یک راکتور آب فشار بود، از سوی دو شرکت «همکاری هسته ای ملی چین» وارد مدار شد.

‘محمد نواز شریف’رهبر سابق حزب مسلم لیگ پاکستان شاخه نواز، در زمان آزمایش هسته ای این کشور عنوان نخست وزیری را برعهده داشت.

نواز شریف در دوران رقابت های انتخاباتی خود بارها به عزم و تعهد دولت گذشته خود برای انجام آزمایش هسته ای در راستای خنثی شدن فشارها بر کشورش تاکید کرده بود.

نواز شریف در آن زمان گفته بود که پیش از آزمایش هسته ای، بیل کلینتون رییس جمهوری وقت آمریکا به وی پیشنهاد کرده در قبال صرفنظر از انجام آزمایش هسته ای، از واشنگتن هر میزان کمک مالی تقاضا کند دریافت خواهد کرد، اما وی پیشنهادهای آمریکا را رد کرده است.

پاکستان پس از انجام آزمایش موفقیت آمیز هسته ای، به عنوان هفتمین قدرت اتمی جهان و نخستین کشور اسلامی دارای قدرت هسته ای در جهان شناخته شد.

.

Please enter your comment!
Please enter your name here