آمریکا ، افغانستان را ترک کند / کشتار مجدد غیرنظامیان افغان

ساکنان شهرستان «چهار دره» در ولایت «قندوز» ضمن ابراز خشم از کشته شدن ۱۴ غیرنظامی در حمله هوایی آمریکا خواستار خروج نظامیان خارجی از افغانستان شدند.

به گزارش مرکز مطالعات شبه قاره به نقل از تسنیم ،  مقامات محلی افغان می‌گویند که آمریکا پیش از حمله در شهرستان «چهار دره» ولایت «قندوز» که منجر به کشته شدن ۱۴ غیرنظامی شد به ساکنان این منطقه نسبت به وقوع حمله هوایی هشدار نداده بودند.

خبرنگار «راشا تودی» با حضور در محل رویداد به نقل از مقامات محلی گزارش داد؛ این حمله توسط ائتلاف غرب به رهبری آمریکا انجام شده است و تصاویر ثبت شده نیز نشان می‌دهند که یک بیل مکانیکی با جابجایی آوار در پی جستجوی اعضای خانواده‌ای است که در این حمله کشته شدند.

«امرخیل» از ساکنان منطقه در توصیف محل اصابت بمب گفت: خانواده آن‌ها زیر آوار است و این دستگاه نیز در تلاش است تا اجساد را مناطق تخریب شده بیرون بکشد.

وی افزود که در میان قربانیان غیرنظامی این حمله نیز زنان و کودکان نیز حضور داشتند.

یکی دیگر از حضار در محل نیز گفت: آمریکایی‌ها اجازه نمی‌دهند افغانستان امن باشد؛ ما دیگر نمی‌خواهیم آمریکا در افغانستان باشد. به پای این کودک نگاه کنید؛ گناه او چیست؟

«زلمی فاروق» فرماندار چهار دره نیز با تاکید بر این اینکه پیش از این حمله اطلاع رسانی صورت نگرفته بود، گفت: هیچ کس از وقوع این حمله مطلع نشده بود، نه ارتش، نه پلیس و نه دیگر مقامات محلی.

وی افزود: اگر به ما اطلاع رسانی نکنند چطور می‌توانیم مردم را نسبت به حمله آگاه کنیم؟

پیش از این نیز سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که با وجود آتش‌بس در ماه ژوئن شمار تلفات غیرنظامیان افغانستان در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به «یوناما» تاکید کرد که در شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی هزار و ۶۹۲ غیرنظامی افغان کشته و ۳ هزار و ۴۳۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.

.

Please enter your comment!
Please enter your name here