افزایش سرمایه گذاری در بنگلادش و سریلانکا توسط هند

 دهلی نو با بهره گیری از تجربه مشارکت در بندر چابهار ایران برای مقابله با طرح ‘رشته مروارید چین’ که هدف آن محاصره هند و حاکمیت بر مسیر های دریایی در اقیانوس هند است، به دنبال ساخت بنادر در کشور های همسایه از جمله بنگلادش و سریلانکا است.

به گزارش مرکز مطالعات شبه قاره به نقل از دفتر منطقه ای ایرنا ،  در روز شنبه به نقل از وبسایت ‘ هلنیک شیپینگ نیوز’ که به رصد اخبار مربوط به بنادر و کشتیرانی در جهان می پردازد، نیتین گادکاری، وزیر کشتیرانی و جاده های هند گفت: ما هم اکنون در حال ساخت یک بندر در چابهار ایران هستیم و دو پیشنهاد دیگر در بنگلادش و سریلانکا دریافت کرده ایم که در حال بررسی آنها هستیم.
وی با اشاره به اهمیت بنادر در رشد و توسعه یک کشور گفت: با توجه به این واقعیت که تنها کشورهایی که دارای بنادر خوب و قوی بوده اند به رشد اقتصادی سریع دست یافته اند، اگر هند می خواهد به رویای خود یعنی تبدیل شدن به قدرت اقتصادی جهان دست یابد، باید در سرتاسر جهان بندر خریداری کند. اکنون زمان مناسبی برای تبدیل این رویا به عمل است.
هند برای گسترش منافع راه بردی خود در منطقه، متعهد به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری در در بندر چابهار واقع در جنوب ایران شده است. این بندر می تواند دستیابی هند به افغانستان را آسان کند.
هند به دنبال تکمیل این پروژه تا پایان سال ۲۰۱۹ است تا از این طریق بتواند دسترسی بهتری به کشور های آسیای مرکزی داشته باشد.
هند همچنین به دنبال سرمایه گذاری در توسعه بندر سابانگ در اندونزی است. پس از سفر نارندرا مودی نخست وزیر هند به اندونزی در ماه مه (اردیبشهت) ، یک بیانیه رسمی اعلام کرد که دو کشور به دنبال ایجاد گردشگری دریایی از طریق بهبود ارتباط میان جزایر خود با کشورهای دیگر است.
در میان سایر کشورها، هند همچنین در حال مذاکره با کره جنوبی برای همکاری در بخش کشتیرانی و بنادر است.
درحالی که چین به سرعت به دنبال بدست گرفتن کنترل بنادر در جنوب آسیا بوده است، اما هند نیز با سرعت قابل ملاحظه ای به این کشور نزدیک می شود. اگرچه این بنادری که با سرمایه گذاری چین توسعه یافته اند دارای هویتی غیر نظامی هستند اما کارشناسان هندی معتقدند که آنها می توانند به پایگاه های نظامی تبدیل شوند. هم اکنون تنها پایگاه نظامی چین در جیبوتی در اقیانوس هند قرار دارد.
علاوه بر تلاش برای بدست آوردن بنادر خارجی، دولت هند سعی کرده است زیرساخت های بنادر داخلی خود را نیز بهبود بخشد. وزارت کشتیرانی هند به دنبال ساخت شش بندر بزرگ در این کشور است. چهار بندر در سواحل شرقی و بقیه در سواحل غربی هند ساخته خواهند شد. این بنادر در ایالت های ماهاراشترا، کارناتاکا تامیل نادو، بنگال غربی و اودیسا در حال توسعه هستند.

.

Please enter your comment!
Please enter your name here