پخش۳۰ شبکه پاکستانی و عربستانی در کشمیر ممنوع شد

 دولت جامو و کشمیر از شرکت های تصویری این ایالت درخواست کرده است تا پخش برنامه های ۳۰ شبکه پاکستانی و عربستانی که دارای محتوای مذهبی و خبری هستند را متوقف کنند.

به نقل از روزنامه ‘هندوستان تایمز’، حاکم منطقه ای جامو و کشمیر در نامه ای به وزارت امور داخلی این ایالت به آنها فرمان داد که با توجه به ضرورت منافع عمومی و حفظ صلح، پخش شبکه های تلوزیونی که توسط وزارت اطلاعات و رسانه هند تایید نشده اند را متوقف کنند.
یک شرکت رسانه ای جامو و کشمیر که نخواست نامش فاش شود اعلام کرد از این شرکت درخواست شده است تا پخش حدود ۳۰ شبکه از جمله جیو، آری، هادی، کربلا، پایگام، شبکه صلح، نور، سحر، مدنی، قرآن سعودی، سنت سعودی و بسیاری از شبکه های مذهبی دیگر را متوقف کند.
امور اداری و حکومتی جامو و کشمیر پس از استعفای محبوبه مفتی سروزیر این ایالت و شکسته شدن اتحاد حزب حاکم با حزب دموکراتیک مردمی، به فرماندار این ایالت واگذار شده است.
دولت جامو و کشمیر به شرکت های رسانه ای جامو و کشمیر اخطار داده است که اگر از این دستور پیروی نکنند مجازات خواهند شد.
شرکت های رسانه ای کشمیر برای بررسی این دستور یک جلسه اضطراری تشکیل داده اند.
میروائز عمر فاروق یک رهبر جدایی طلب کشمیری گفت: دستور دولت برای متوقف کردن پخش تعدادی شبکه های پاکستانی و اسلامی نه تنها غیردموکراتیک بلکه استبدادی است. این دستورات مانند محدود کردن تاثیر رسانه ها هستند.
این اولین بار نیست که پخش شبکه های مذهبی و خبری غیر هندی در جامو و کشمیر ممنوع شده است.
در ماه مه سال ۲۰۱۷، زمانی که محبوبه مفتی سروزیری ایالت جامو و کشمیر را بر عهده داشت، وزارت امور داخلی این ایالت از مقامات محلی درخواست کرد تا در خصوص توقف پخش ۳۴ شبکه از جمله شبکه های پاکستانی و عربستانی اقدام کنند. این وزارتخانه دلیل تصمیم خود را ظرفیت این شبکه ها در ترغیب خشونت و ایجاد حکومت نظم و قانون در کشمیر اعلام کرد.
در طول ناآرامی های سال ۲۰۱۰، عمر فاروق سروزیر اسبق جامو و کشمیر به شرکت های رسانه ای کشمیر دستور داده بود تا از پخش شبکه های خبری خودداری کنند.

.

Please enter your comment!
Please enter your name here