یک انتخابات و دو پیروزی مهم برای عمران خان

به گزارش مرکز مطالعات شبه قاره ، با توجه به اخبار و تحلیل هایی که اکثر خبرگزاریها و مراکز مطالعاتی در رابطه با انتخابات پاکستان عنوان داشته اند لازم است جهت سهولت در شناخت و همچنین آگاهی بیشتر مخاطبین نحوه برگزاری و صف بندی های انتخاباتی مجالس ملی  و ایالتی در پاکستان را به رشته تحریر در بیاوریم .

همانطور که مطالب و اخبار را دنبال کرده اید،  انتخابات عمومی  پاکستان در تاریخ ۲۵ جولای ۲۰۱۸ مصادف با  ۳ مرداد ماه ۹۷ به دو منظور انتخابات مجلس ملی ( تشکیل حکومت آینده) و انتخابات مجالس ایالتی ( حکومت ایالتی ) با رقابت جدی سه حزب نون لیگ شاخه نواز ، تحریک انصاف ، مردم  برگزار گردید :

براین اساس رای دهندگان گذشته از انتخاب نمایندگان پارلمان ملی ، نمایندگان پارلمان ایالتی را نیز انتخاب   می کنند تا هم تکلیف پارلمان ها ، حکومت های ایالتی و هم آینده حکومت پاکستان یعنی نخست وزیر مشخص گردد.

لازم بذکر است برای تشکیل حکومت و معرفی نخست وزیر، حزب پیروز ۱۳۷ کرسی از مجموع ۲۷۲ کرسی مجلس ملی را کسب نماید در غیر اینصورت برای معرفی نخست وزیر نیازمند ائتلاف با احزاب و کرسی های مستقل جهت رسیدن به حد نصاب یاد شده می باشد .

اما در مجالس ایالتی و تشکیل دولتهای ایالتی بیشترین کرسی ها بدون در نظر گرفتن حد نصاب می توانند اداره ایالت مورد نظر را در دست بگیرند .

 

در همین رابطه و با روشن تر شدن آرایش و نحوه انتخابات لازم است نسبت به شرایط فعلی و احتمال شکست های بعدی حزب نون لیگ بپردازیم .

براساس آخرین نتایج  انتخاباتی  حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان در مجلس ملی و حکومت مرکزی با ۱۱۸ کرسی  پیروز قطعی این دوره گردید این درحالیست که حزب نون لیگ با ۶۳ کرسی و حزب مردم به رهبری بلاول بوتو زرداری با کسب ۳۶ کرسی و احزاب مستقل ۱۹ کرسی ، مجلس متحد عمل به رهبری فضل الرحمن ۱۲ کرسی ، ام کیو ام به رهبری خالد مقبول صدیقی ۸ کرسی ، مسلم لیگ شاخه پرویزمشرف ۵ کرسی به ترتیب رتبه های بعدی را به خود اختصاص دادند .

با این وجود عمران خان بمنظور تشکیل دولت به ۱۹ کرسی دیگر نیاز دارد تا بتواند بدون دغدغه دولت آینده را تشکیل دهد که با توجه به پیش بینی ها و فعالیت های گسترده سران حزب خصوصا جهانگیر خان ،  پشتیبان و لیدر مالی تحریک انصاف بزودی کرسی های لازم برای پیروزی قاطع در دولت آینده شکل خواهد گرفت و به احتمال زیاد با  برخی از کاندیداهای  مستقل و حزب ام کیو ام ائتلاف تشکیل خواهند داد ، که این مطلب را می توان به پیروزی دوم تحریک در این جدال سیاسی عنوان کرد . که در زمان دیگر به نقش جهانگیر خان و فعالیت های وی در پیروزی تحریک انصاف خواهیم پرداخت .

مجالس ایالتی

اما پیروزی مهم و سوم حزب تحریک انصاف که به احتمال بسیار زیاد در مجلس ایالات  شکل خواهد گرفت قدرت گرفتن بی سابقه عمران خان در ایالت پنجاب و مرکز حکومت حزب نواز شریف و پایگاه اصلی آنها می باشد ، نکته ای که نشان از تضعیف بیش از پیش حزب نون لیگ در خانه خود منجر خواهد شد . براساس آخرین نتایج در ایالت پنجاب حزب نون لیگ با ۱۲۸ کرسی و حزب تحریک انصاف با ۱۱۹کرسی به نوبت اول و دوم شدند و در این میان برخی کرسی های مستقل نیز وجود دارند که فقط با افزایش چند کرسی به تحریک انصاف قدرت و حکومت را در پنجاب نیز بدست خواهد گرفت که ارزش این مطلب از پیروزی در انتخابات ملی بیشتر نباشد کمتر هم نیست و طبق شواهد هم اکنون که در حال تنظیم این گزارش هستیم سران حزب انصاف به همراه برخی از نمایندگان مستقل پنجاب در راه دیدار با عمران خان و احتمالا ائتلاف با وی هستند که مجددا نقش جهانگیر خان را نیز در این سناریو به وضوح مشاهده می کنیم .

 

به هرحال گذشته از سرنوشت نا معلوم آینده ایالت پنجاب سایر ایالات تقریبا با همان آرایش قبلی و کمی تغییرات به احزاب مورد نظر ونفوذ خود رسید :

ایالت بلوچستان  که حزب مردمی بلوچستان به پیروزی رسید و هم اکنون نیز با عمران خان اعلام همکاری و حمایت کرده است .

 

ایالت سند : در این ایالت حزب مردم به رهبری بلاول بوتو زرداری با کسب حدکثر آرا همچنان دولت محلی سند را در دست دارد اما نکته مهم در این منطقه حضور قدرتمندانه تحریک انصاف می باشدو بی سابقه بوده است

ایالت خیبرپختونخواه :

تحریک انصاف با پیروزی قطعی در این ایالت همچنان پیشتاز جدی در این منطقه می باشد .

در پایان با توجه به تلاش های گسترده و فعالیت های احزاب و گروهها با احتمال کمی برخی از نتایج تغییر کند که البته در نهایت تاثیری در نتایج کلی نخواهد داشت و تقریبا به جد می توان گفت شرایط برای عمران خان وتیمش بسیار مطلوب و مساعد است . اما در این میان احزاب مهم و مدعی همچون ن لیگ ، فضل الرحمن (مجلس متحده عمل ) و برخی از چهره های تند رو  مذهبی از قبیل لدهیانوی ، اورنگزیب و… که با شکست جدی روبرو شدند در آینده مشکلات عدیده ای را برای دولت ایجاد خواهند نمود که در آینده به نقش هر کدام از این افراد و گروهها در این انتخابات خواهیم پرداخت .

مرکز مطالعات شبه قاره

.

Please enter your comment!
Please enter your name here