داعش ، در کمین کشمیر

پایتخت تابستانی جامو و کشمیر، سرینگر، تا همین اواخر نسبت به احیای تفکر سلفی جنگجویان سنی که بخش هایی از دره را در تحت کنترل خود درآوردند، عمدتا خاموش بود. با این حال، از آن زمان، همه چیز شروع به تغییر کرده است و شهر در حال تبدیل شدن به عنوان یک تهدید بزرگ بر روی نقشه شبکه های تروریستی جهانی است.

بر خلاف مناطق روستایی، به ویژه جنوب کشمیر، که به تدریج به عنوان سرچشمه تفکر سلفی جنگجویان سنی ظاهر شده است و به طور عمده توسط پاکستان حمایت می شود، مراکز شهری به طور ناگهانی تبدیل به یک منطقه تعلیم و پرورش دولت اسلامی (داعش) شده است.

فکرش را بکنید، موضوع جنگجویی در سرینگر مربوط به تعداد نیست. شمار جوانانی که در این شهر اسلحه برداشتند بسیار کمتر از مناطقی مانند آناتانگ، پولواما و شوپیان است که در آن بیش از ۲۰۰ جنگجو فعال هستند. با وجود اینکه یک حمله نظامی عمده برای از بین بردن آنها شکل گرفته است، تعداد آنها در حال افزایش است.

اما تهدید اخیر از سوی سرینگر بسیار جدی به نظر می رسد. در طی چند ماه گذشته، دست کم سه ستیزه جو از سرینگر، که توسط نیروهای امنیتی زخمی شده بودند، به دولت اسلامی (داعش) وابسته بودند. این بالاترین تعداد برای یک ناحیه در این ایالت ناآرام است.

در ۲۳  ژوئن ۲۰۱۸، کشته شدن داوود صوفی، با نام مستعار داوود سلفی، رئیس حکومت اسلامی جامو و کشمیر و سه تن از همراهانش در یک درگیری در جنوب کشمیر، به عنوان یک ضربه شدید به داعش تلقی میشود که از دو سال پیش در نقشه نظامی کشمیر ظاهر شده است.

داوود که یک فارغ التحصیل مدرسه معروف برن هال در مرکز شهر ، و از منطقه HMT سرینگر آمده بود، در ماه نوامبر ۲۰۱۵ برای تحریک المجاهدین مستقر در پاکستان اسلحه برداشت.  این زمانی بود که  امکانات و تجهیزات آنان پس از خاموشی (صلح) چند ساله تحت فرماندهی مقیس احمدمیر به بالاترین حد خود رسیده بود. او (مقیس احمدمیر) نیز از همان  منطقه HMT در بزرگراه سریناگر- مظفرآباد بود.

داوود پس از کشته شدن مقیس در یک حمله پلیس در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۷ به عنوان رییس تحریک المجاهدین برگزیده شد.

اولین نشانه های ارتباطات تحریک المجاهدین  با داعش در آوریل ۲۰۱۶ ظاهر شد، زمانی که مقیس و داوود، دو فرمانده ارشد شهری، در مراسم تشییع جنازه ناصر احمد پاندیت، پلیس جنگجوی پولواما، ظاهر شدند.

مقیس و داوود از عزاداران مراسم خاکسپاری خواستند که پرچم های پاکستان را برافراشته نکنند بلکه پرچم های سیاه داعش که کلمه توحید بر آن نفش بسته است را برافرازند.

جالب توجه است که با توجه به این فرمان ها، بخش هایی در جنوب کشمیر همچنان شجاعانه به حمایت از آزادی و پاکستان در بسیاری از مراسم تدفین جنگجویان کشته شده ادامه می دهند.

 

در بعضی موارد، جنگجویان در محاصره به عنوان آخرین درخواست، بیان کرده اند که آنها نباید به عنوان مرتبط با داعش تلقی شوند. به گزارش خبرگزاري رسمي دكان هرالد، در روز ۳۱ مارس، یکی از جنگجویان به نام رئوف خندی، قبل از كشته شدن در يك درگیری اعلام كرد كه اگر او كشته شد، عزادارانش هيچ يك از شعارهاي داعش را در مراسم خاکسپاری اش ذکر نکنند.

سرینگر اما ثابت کرد متفاوت است. به استثنای پوشاندن بدن جنگجویان در پرچم سیاه، طرفداران داعش به معنای واقعی کلمه از هند و همسایه اش پاکستان به طور یکسان سوء استفاده می کنند.

اوضاع در بهار ۲۰۱۸ بدتر نیز شد. در روز ۱۲ مارس، در مراسم تدفین عیسی فاضلی، دانشجوی مهندسی که به نظامیان پیوسته بود، یک نمایش غیرمعمول در حمایت از داعش وجود داشت.

فاضلی که دانش آموخته مدرسه برن هال بود، یکی از سه جنگجو از یکی از ایالت های جنوبی تلانگانا بود که در جریان مبارزه با نیروهای امنیتی در جنوب کشمیر کشته شد.

به گفته پلیس، عیسی عضو تحریک المجاهدین بود. اما پس از پیوستن به گروه، در سال ۲۰۱۷، یکی از عکسهایش که ویروسی بود، او را در لباس تی شرت با علامت داعش نشان می داد.

هنگامی که بدن عیسی به محل خود در سورا در سینگر رسید، گروهی ناشناس و ماسک زده که بیش از دوازده نفر و حتی در میان آنان دختران جوان بودند، به خانه پدری عیسی حمله کردند.

آنان ضمن نمایش بنر های داعش و فریادهای شعار در حمایت از رهبر سوری داعش یعنی ابوبکر البغدادی سردادند، همانند ذاکر موسی جنگجوی کشمیری، که پیشتر رهبران حریت را تهدید به مرگ کرده بود. این گروه به شیوه خود به خانه خانواده عزادار حمله کرده و سعی کردند بدن عیسی را با خود ببرند.

کمتر از یک ساعت بعد از مراسم تشییع جنازه، ویدیوی ۱۴ دقیقه ای از داعش در رسانه های اجتماعی ظاهر شد. پیام ویدئویی بعد از پرداختن به تکریم فاضلی همکارانش، رهبران برجسته جدایی طلب حریت، از جمله سید علی الجیلانی را تهدید میکند. الجیلانی به اینکه عامل هند یا  پاکستان و از دشمنان  داعش باشد متهم است.

اخبار مربوط به حمایت داعش از عیسی فاضلی همچون زبانه آتش شدیدا گسترش یافته است، اما نتیجه اش دلسردی جمعیت بزرگتر است. بسیاری از جوانانی که برای اعتراض به قتل به خیابان ها کشانده شده بودند، با سکوت به خانه برگشتند زیرا هیچکس نمی خواست از ایدئولوژی  داعش حمایت کند.

چه به عنوان توافق چه به عنوان یک واکنش استراتژیک در هفته ای که حریت توسط حامیان داعش تهدید شده بود، الجیلانی از ریاست «تحریک حریت» کناره گرفت. پستی که از زمان تاسیس یعنی ۷ اوت ۲۰۰۴، پس از شکست اتحاد «حریت متحد» در اختیار وی بود.

اما پس چه چیزی تحریک المجاهدین را به داعش متصل میکند؟ همانطور که در هر گزارش خبری نشریه «کشمیر بزرگ» که در سریناگر چاپ می­شود؛ در دهه ۱۹۹۰، گروه جنگجویان با تشکیل کادرهایی عمدتا با پشتیبانی مکتب سلفی سعودی، که توسط جمعیت اهل حدیث تقویت و تبلیغ میشد، فعال باقی مانده بود.

«جمعیت اهل حدیث» متفاوت از «جماعت اسلامی» است که توسط محقق برجسته پاکستان سید ابوالعلا مودودی چیشتی تأسیس شده است. بخش جامو و کشمیر «جماعت اسلامی» مدتهاست به عنوان حامی گروههای طرفدار پاکستان مانند حزب المجاهدین دیده می شود.

از طرف دیگر، جمعیت اهل حديث ادعا می کند که یک سازمان مذهبی غیر سیاسی است که در سال ۱۹۵۸ به عنوان یک جمعیت ثبت شده است.  جمعیت می گوید: با دفاتر فعالش در هر گوشه و کنار ایالت، این سازمان مجموعا ۱٫۵ میلیون نفر عضو دارد که بیش از ۷۰۰ مسجد و ۱۲۵ مدرسه در سطوح مختلف دارد.

جالب توجه است، ائتلاف قبلی PDP-BJP در ایالت متهم شده است که انگیزه بیشتری برای حمایت از جمعیت نسبت به جماعت داشته است، زیرا که مورد علاقه PDP در طول تنگنای سالهای اولیه خود در سال ۲۰۰۲ بود.

همانطور که در گزارشهای خبری آمده است، علاوه بر ارائه پست و مقام های عالی در بوروکراسی به حامیان مالی جمعیت، بخش عمده ای از تالاب مشهور نارکارا که ماوای پرندگان مهاجر در سریناگر است، به گروهی مذهبی برای ایجاد دانشگاه اسلامی با پشتیبانی عربستان سعودی اعطا شده است.

به موضوع داعش بازگردیم، در انتقاد از سیاست های هند و پاکستان، این گروه تروریستی به طور عمومی از گروههای پاکستانی «حزب المجاهدین» و «البدر» و «لشکر طیبه» و «حرکة المجاهدین» و «جیش محمد» به عنوان دست نشانده های پاکستان و سازمان های اطلاعاتی آن انتقاد کرده است.

در حالی که مردم عادی و حتی جدایی طلبان، ایدئولوژی داعش را رد می کنند، گروه تروریستی  داعش همچنان به جستجو برای یافتن حامیانی در سرینگر ادامه میدهد.

همانطور که در بیانیه پلیس بود، پرچم های داعش برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ در کشمیر در نزدیکی مسجد جامعه در سرینگر،  بر قلعه ی سردسته جدایی­طلبان میرواعظ عمر فاروق افراشته شد، در زمانیکه روحانی از جایگاه نماز جمعه مشغول سخنرانی بود و علیرغم درخواست های او، پرچم های داعش همچنان به بساط خود ادامه می دهند.

در سرینگر، حتی جسد یکی از طرفداران نیروهای نظامی پاکستان در پرچم داعش پیچانده شد. در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷، بدن سجاد گیلکار، که یکی از نظامیان حزب المجاهدین پاکستان و اهل منطقه پرجمعیت نوهاتا بود و در بودگام کشته شده بود، در پرچم داعش پیچیده شد.

در حالی که دهلی نو از پرچم سه رنگش برای مقابله با نفوذ پرچم سبز پاکستان حمایت می کند، سرینگر به سمت پرچم سیاه داعش تغییر مسیر میدهد.

 

.

Please enter your comment!
Please enter your name here