مامور قراردادی : کتابی که به تنش امریکا و پاکستان می پردازد

ترجمه کتاب ریموند دیویس
 موسسه مطالعات آسیای مرکزی و افغانستان (ایران شرقی) کتابی با عنوان «مامور قراردادی» منتشر کرد. این کتاب ترجمه خاطرات «ریموند دیویس» پیمانکار امنیتی آمریکا در پاکستان است که با عنوان «The Contractor» منتشر شد. این کتاب بازگو کننده یک ماجرای جنجالی است که سال ۲۰۱۱ در پاکستان رخ داد و باعث بروز بحرانی دیپلماتیک بین اسلام‌آباد و واشنگتن شد.
نویسنده که به گفته خود وی، به عنوان یک پیمانکار امنیتی، مامور حفاظت از مقامات کنسولگری آمریکا بود، در هنگام گشت‌زنی در شهر «لاهور» مرتکب قتل دو تبعه پاکستانی شد. نویسنده در این کتاب تمام ماجرا را با جزئیات از صبح روزی که وی مرتکب این قتل شد تا زمانی که با یک هواپیمای اختصاصی خاک پاکستان را به سوی پایگاه نظامی «بگرام» افغانستان ترک کرد، به رشته تحریر درآورده است.
خاطرات ریموند دیویس در کشورهای افغانستان (به عنوان محافظ حامد کرزی) و پاکستان، روایت رویداد به نقل از یک منبع دست اول است و برخی ابعاد ناگفته تحولات را بیان می‌کند. از دیگر سو، این کتاب روایت آمریکایی از تحولات سیاسی – امنیتی در محیط پیرامونی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. این کتاب که خواندن آن به کارشناسان حوزه پاکستان و افغانستان توصیه می‌شود، نکاتی را درباره این رویداد جنجالی، حاشیه‌های آن و کلیاتی درباره روابط آمریکا و پاکستان بیان کرده است که می‌تواند حائز اهمیت باشد.
این کتاب در ۳۲۵ صفحه توسط انتشارات مرندیز در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به بازار نشر عرضه شد.

.

Please enter your comment!
Please enter your name here