تهران – اسلام آباد ، فرصتی مناسب برای ارتقا روابط در عالی ترین سطوح/گفتگو

خبرنگار ایرنا در اسلام آباد پس از پیروزی حزب تحریک انصاف در انتخابات پاکستان طی گفتگویی به ترسیم آینده روابط ایران و پاکستان با سخنگوی این حزب پرداخته است که مرکز مطالعات شبه قاره شما را به مطالعه این مطلب دعوت می کند

 سخنگوی حزب پیروز انتخابات پاکستان موسوم به تحریک انصاف (PTI) گفت که کشورش در دولت آتی خواهان گسترش روابط همه جانبه با ایران است و امیدواریم به این مهم دست یابیم.

‘فواد حسین چودری’ روز یکشنبه در اسلام آباد در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)افزود: «عمران خان» رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان در نخستین گفت و گوی تلویزیونی خود پس از برگزاری انتخابات، ابراز امیدواری کرد که روابط تهران – اسلام آباد در دولت آتی پاکستان بیش از گذشته گسترش یابد.
وی ادامه داد: تهران و اسلام آباد روابط دوجانبه و راهبردی در زمینه های فرهنگی، سیاسی، مذهبی و دینی و دیگر زمینه ها دارند و ایران از نگاه پاکستان، کشور مهم و تاثیرگذار منطقه است.
این عضو ارشد حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI ) اضافه کرد: اگرچه اختلافاتی در برخی موارد در روابط ایران و پاکستان وجود دارد، اما معتقدم که دو کشور می توانند با گسترش تعامل و همکاری در مسیر رفع سوء تفاهم ها گام بردارند.
وی در خصوص سیاست خاورمیانه ای حزب تحریک انصاف ( PTI) و دولت آتی، اضافه کرد: تحولات خاورمیانه نگران کننده است ولی مهم این است که ایران و پاکستان برای حل و فصل مناقشات منطقه عزم راسخ دارند.
این عضو ارشد حزب تحریک انصاف پاکستان که از وی به عنوان وزیر اطلاع رسانی، میراث ملی و رسانه های پاکستان در دولت آتی پاکستان یاد می شود، اضافه کرد: پاکستان برای گسترش روابط خود با کشور دوست و برادر، اهمیت زیادی قائل است و این روابط در همه زمینه ها در دولت آتی پاکستان تقویت می شود.
‘فواد حسین چودری’ همچنین از خط لوله گاز ایران-پاکستان (IP) و خط لوله ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند (TAPI) به عنوان دو پروژه مهم برای پاکستان یاد کرد و گفت: این دو پروژه به دلیل برخی ملاحظات سیاسی متوقف شده است که امیدواریم این طرح ها در دولت جدید پاکستان اجرایی و عملیاتی شود.
وی از روابط اقتصادی به عنوان فرصت گسترش تعاملات و همکاری های دو کشور یاد کرد و افزود: باید تعاملات اقتصادی و تجاری فارغ از ملاحظات سیاسی گسترش یابد و اقتصاد، تجارت و بهبود وضع زندگی شهروندان برای ما اهمیت بیشتری نسبت به موضوعات سیاسی دارد.
فواد چودری همچنین با تبیین نقش موثر ایران در خاورمیانه گفت: جمهوری اسلامی ایران کشور همسایه پاکستان است، لذا اگر سوء تفاهمی نیز وجود دارد، باید با گسترش ارتباطات و تعامل رفع شود.
سخنگوی حزب پیروز انتخابات پاکستان – تحریک انصاف (PTI)- همچنین، اجرایی شدن خط لوله گاز ایران – پاکستان و گسترش همکاری های اقتصادی به عنوان گام و فرصت همکاری دو کشور یاد کرد و گفت: می خواهیم که خط لوله ترکمنستان – افغانستان – پاکستان – هند (TAPI) در اسرع وقت به اتمام برسد و فشارهای ایالات متحده آمریکا، مانع بزرگ تحقق این طرح هاست.
وی در خصوص تنش های منطقه ای و بین المللی نیز گفت: پیش از این نیز به آمریکا توصیه کرده ایم که در سیاست های خود در قبال افغانستان و در مورد ایران تجدید نظر کند.
این سیاستمدار مشهور پاکستانی همچنین از توافق هسته ای ایران و غرب موسوم به برجام، به عنوان توافق قابل احترام و با ارزش یاد کرد و افزود: متاسفم که این توافقنامه از سوی آمریکا نقض شد و معتقدم که جنگ راه حل مشکلات نیست و لازم است در مسیر مذاکره و گفت و گو گام برداشت.
‘فواد حسین چودری’ با اشاره به سیاست های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در منطقه گفت: رهبران اروپا و روشنفکران ایالات متحده آمریکا همواره نگرانی خود را نسبت به رویکرد رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده اند و معتقدم که ترامپ باید به این خواسته ها و نگرانی ها گوش فرا دهد.

.

Please enter your comment!
Please enter your name here